
Męczennica jadalna (marakuja)
Marakuja, passiflora, zwana również męczennicą jadalną, to bardzo aromatyczny owoc, słodki, lekko cierpki, o półpłynnej konsystencji. Pochodzi z ciepłych i tropikalnych regionów Ameryki Południowej, w których jest doceniana, jako owoc o właściwościach prozdrowotnych. Wykazuje szerokie spektrum pozytywnego działania na nasz organizm, a za każdą czynność odpowiada inna część owocu.
SKŁAD:
W 100g marakui kryje się ok 100kcal, trochę ponad 2g białka, sporo błonnika, bo aż 10,4g oraz dużo węglowodanów (24g), co stanowi 83% całej kaloryczności owocu. Oprócz podstawowych makroskładników odżywczych marakuja to bogate źródło prowitaminy i witaminy A, potasu oraz witaminy C.
Wykazano, że za prozdrowotne właściwości owoców marakui odpowiedzialne są związki należące do 3 grup substancji aktywnych: alkaloidów, glikozydów i flawonoidów.
SPEKTRUM DZIAŁANIA MĘCZENNICY JADALNEJ:
Poszczególne części tej rośliny wykazują:
- działanie przeciwutleniające (ekstrakt z liści)
- działanie obniżające ciśnienie krwi (ekstrakt ze skórki)
Dzięki wysokiej zawartości potasu (aż 350mg K/100g owocu), regularne spożywanie tej rośliny wspomaga leczenie nadciśnienia. Pozytywnie wpływa na profil lipidowy krwi, obniżając niekorzystną frakcję LDL-cholesterolu i trójglicerydy.
- działanie przeciwzapalne (owoce)
- działanie wspomagające leczenie ran (owoce)
- działanie przeciwgrzybiczne (białko nasion marakui)
- działanie moczopędne i uśmierzające ból (ekstrakt z liści)
- działanie przeciwastmatyczne, przeciwkaszlowe (owoce)
Istnieją badania mówiące o tym, że jedzenie owoców marakui wraz ze skórką łagodzi objawy astmy i kaszlu.
- działanie wzmacniające serce (owoce)
- działanie poprawiające jakość snu (nasiona)
Spożywanie miąższu wraz z nasionami ułatwia zasypianie i pozytywnie wycisza dzieci z nadpobudliwością ruchową.
- działanie uspokajające (nasiona)
- działanie poprawiające trawienie (sok).
Męczennica jadalna jest jednym z 500 gatunków z rodziny męczennic poznanych do tej pory. Na uwagę zasługuje również jej siostra- męczennica cielista– bowiem, jako jedyna z Passiflor ma status leku roślinnego według Europejskiej Agencji Leków.
Charakterystyczne związki występujące w męczennicy cielistej to flawonoidy. Za efekt ośrodkowy prawdopodobnie odpowiedzialne są C-glikozydy: apigeniny i lutenoliny.
SPEKTRUM DZIAŁANIA MĘCZENNICY CIELISTEJ:
Możliwości wykorzystania leczniczego ziela męczennicy cielistej skupiają się na:
- działaniu uspokajającym
- działaniu przeciwlękowym
Sugeruje się, że męczennica cielista może pozytywnie wpływać na jakość snu w następstwie swojego działania przeciwlękowego. Badanie, które miało na celu to sprawdzić, rzeczywiście zanotowało znaczącą statystycznie różnicę w jakości snu na korzyść herbaty z męczennicy.
- działaniu przeciwdrgawkowym
Istnieją badania przeprowadzone na zwierzętach wskazujące, iż wyciąg z Passiflora incarnata pokazuje potencjalne korzystne działanie w leczeniu choroby Parkinsona i epilepsji.
- wykorzystaniu w leczeniu uzależnień od alkoholu, nikotyny, tetrahydrokannabinolu THC.
Badania dotyczące klinicznego zastosowania męczennicy cielistej, potwierdziły jej korzystny wpływ w leczeniu uzależnień od opiatów.
PODSUMOWANIE:
W obecnych czasach choroby OUN stają się coraz większym problemem, dlatego badacze intensywnie poszukują bezpiecznych leków pochodzenia roślinnego. Naukowcy, nie do końca wyjaśnili mechanizm działania Passiflory, z powodu problemów z identyfikacją głównych związków aktywnych. Nie ma jednak wątpliwości, że rośliny z gatunku Passiflora mają duży potencjał terapeutyczny i długą historię stosowania w różnych dolegliwościach.
Źródło:
- Cieślik E., Gębusia A., „Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych”, Postępy Fitoterapii 2/2012.
- Jawna K., Mirowska-Guzel D., Widy-Tyszkiewicz E., „Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) – roślina lecznicza o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym”, Postępy Fitoterapii 4/2014.