Męczennica jadalna (marakuja)

13 Oct 2018 Brak komentarzy Ilona Murawicz Categories OwoceTags ,

Marakuja, passiflora, zwana również męczennicą jadalną, to bardzo aromatyczny owoc, słodki, lekko cierpki, o półpłynnej konsystencji. Pochodzi z ciepłych i tropikalnych regionów Ameryki Południowej, w których jest doceniana, jako owoc o właściwościach prozdrowotnych. Wykazuje szerokie spektrum pozytywnego działania na nasz organizm, a za każdą czynność odpowiada inna część owocu.

SKŁAD:

W 100g marakui kryje się ok 100kcal, trochę ponad 2g białka, sporo błonnika, bo aż 10,4g oraz dużo węglowodanów (24g), co stanowi 83% całej kaloryczności owocu. Oprócz podstawowych makroskładników odżywczych marakuja to bogate źródło prowitaminy i witaminy A, potasu oraz witaminy C.

Wykazano, że za prozdrowotne właściwości owoców marakui odpowiedzialne są związki należące do 3 grup substancji aktywnych: alkaloidów, glikozydów i flawonoidów.

SPEKTRUM DZIAŁANIA MĘCZENNICY JADALNEJ:

Poszczególne części tej rośliny wykazują:

 • działanie przeciwutleniające (ekstrakt z liści)
 • działanie obniżające ciśnienie krwi (ekstrakt ze skórki)

Dzięki wysokiej zawartości potasu (aż 350mg K/100g owocu), regularne spożywanie tej rośliny wspomaga leczenie nadciśnienia. Pozytywnie wpływa na profil lipidowy krwi, obniżając niekorzystną frakcję LDL-cholesterolu i trójglicerydy.

 • działanie przeciwzapalne (owoce)
 • działanie wspomagające leczenie ran (owoce)
 • działanie przeciwgrzybiczne (białko nasion marakui)
 • działanie moczopędne i uśmierzające ból (ekstrakt z liści)
 • działanie przeciwastmatyczne, przeciwkaszlowe (owoce)

Istnieją badania mówiące o tym, że jedzenie owoców marakui wraz ze skórką łagodzi objawy astmy i kaszlu.

 • działanie wzmacniające serce (owoce)
 • działanie poprawiające jakość snu (nasiona)

Spożywanie miąższu wraz z nasionami ułatwia zasypianie i pozytywnie wycisza dzieci z nadpobudliwością ruchową.

 • działanie uspokajające (nasiona)
 • działanie poprawiające trawienie (sok).

 

Męczennica jadalna jest jednym z 500 gatunków z rodziny męczennic poznanych do tej pory. Na uwagę zasługuje również jej siostra- męczennica cielista– bowiem, jako jedyna z Passiflor ma status leku roślinnego według Europejskiej Agencji Leków.

Charakterystyczne związki występujące w męczennicy cielistej to flawonoidy. Za efekt ośrodkowy prawdopodobnie  odpowiedzialne są C-glikozydy: apigeniny i lutenoliny.

SPEKTRUM DZIAŁANIA MĘCZENNICY CIELISTEJ:

Możliwości wykorzystania leczniczego ziela męczennicy cielistej skupiają się na:

 • działaniu uspokajającym
 • działaniu przeciwlękowym

Sugeruje się, że męczennica cielista może pozytywnie wpływać na jakość snu w następstwie swojego działania przeciwlękowego. Badanie, które miało na celu to sprawdzić, rzeczywiście zanotowało znaczącą statystycznie różnicę w jakości snu na korzyść herbaty z męczennicy.

 • działaniu przeciwdrgawkowym

Istnieją badania przeprowadzone na zwierzętach wskazujące, iż wyciąg z Passiflora incarnata pokazuje potencjalne korzystne działanie w leczeniu choroby Parkinsona i epilepsji.

 • wykorzystaniu w leczeniu uzależnień od alkoholu, nikotyny, tetrahydrokannabinolu THC.

Badania dotyczące klinicznego zastosowania męczennicy cielistej, potwierdziły jej korzystny wpływ w leczeniu uzależnień od opiatów.

 

PODSUMOWANIE:

W obecnych czasach choroby OUN stają się coraz większym problemem, dlatego badacze intensywnie poszukują bezpiecznych leków pochodzenia roślinnego. Naukowcy, nie do końca wyjaśnili mechanizm działania Passiflory, z powodu problemów z identyfikacją głównych związków aktywnych. Nie ma jednak wątpliwości, że rośliny z gatunku Passiflora mają duży potencjał terapeutyczny  i długą historię stosowania w różnych dolegliwościach.

Źródło:

 1. Cieślik E., Gębusia A., „Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych”, Postępy Fitoterapii 2/2012.
 2. Jawna K., Mirowska-Guzel D., Widy-Tyszkiewicz E., „Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) – roślina lecznicza o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym”, Postępy Fitoterapii 4/2014.
Drukuj